MENEDŻER GOLDMAN ODRZUCA NAJBARDZIEJ BYCZĄ NARRACJĘ BITCOIN’A.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Bitcoin wzrósł w obawie przed inflacją spowodowaną przez politykę rozluźnienia Rezerwy Federalnej.

Rajd pojawił się również w momencie, gdy dolar amerykański spadł do najniższego poziomu od 2018 roku.
Obserwatorzy z sektora kryptońskiego zauważyli, że Bitcoin Revolution rośnie w obawie przed osłabieniem dolara.
W międzyczasie jeden z czołowych wykonawców Goldman Sachs całkowicie odrzucił tę koncepcję. Stwierdziła ona, że greenback pozostanie walutą numer jeden pomimo krótkotrwałego trendu spadkowego.
Kiedy indeks dolara zaczął spadać od szczytu z marca 2020 roku, cena Bitcoina eksplodowała.

Było to spowodowane przez Rezerwę Federalną. Bank centralny USA zdecydował 23 marca zaoferować ponad 3 bln USD w kredytach i zakupach aktywów, aby wspomóc swoją gospodarkę poprzez blokadę spowodowaną przez COVID. Obniżył również referencyjne stopy procentowe bliskie zeru, ułatwiając pożyczkobiorcom tanie uzyskanie gotówki.

KORELACJA BITCOIN-DOLARA

Cztery miesiące później, rynek patrzy teraz na bardziej znaczący Bitcoin i słabszy dolar. Najwyższa krypto waluta wzrosła o ponad 185 procent w stosunku do połowy marca nadir. W międzyczasie, greenback obraca nieco powyżej dwuletniego niskiego poziomu. Posunięcie to zasygnalizowało mniejszy popyt na obfitą podaż gotówki Fed w gospodarce.

s&p 500, dow jones, nasdaq, dolar, bitcoin
Bardziej ryzykowne aktywa/indeksy, w tym Bitcoin i Dow Jones, wzrosły wobec spadającego indeksu dolarowego. Źródło: TradingView.com

Rynek oczekuje obecnie dalszych spadków kursu dolara amerykańskiego po zakończeniu dwudniowego spotkania politycznego FED w środę.

14 BTC i 95.000 Free Spins dla każdego gracza, tylko w mBitcasino’s Exotic Crypto Paradise! Zagraj teraz!
Komitet powiedział, że będzie nadal wspierał gospodarkę z takimi samymi zasadami luzowania jak dotychczas. Tego samego dnia, strategowie z Goldman Sachs zauważyli, że decyzja FED naraża dolara amerykańskiego na ryzyko utraty jego statusu światowej waluty rezerwowej. Dodali, że obawy przed inflacją spowodowaną fiatem doprowadzą inwestorów do złota.

„Złoto jest walutą ostatniej szansy, szczególnie w środowisku takim jak obecne, gdzie rządy deblują swoje fiatowe waluty i spychają realne stopy procentowe do wszechczasów niskich“ – napisali strategowie Goldman.

Zignorowali Bitcoin, który twierdzi, że jest cyfrową wersją złota. Niemniej jednak, zwolennicy Bitcoin’a wyskoczyli do przodu i wypełnili media społecznościowe byczymi narracjami. Jednym z powodów był natychmiastowy wzrost wartości kryptokurówki z 9 300 dolarów do 11 500 dolarów wbrew obawom przed inflacją.

INNY ZŁOTNIK

Ale ponieważ ludzie zaczynają trzymać Bitcoina w oczekiwaniu, że będzie on chronił ich przed inflacją, inny członek zarządu Goldman Sachs uważa, że nie będzie słabszego dolara.

Sharmin Mossavar-Rahmani, dyrektor ds. inwestycji w prywatnym zarządzaniu majątkiem w Goldman Sachs, powiedział, że dolar utrzyma swoją najwyższą pozycję w globalnej hierarchii walutowej.

„Dolar może się trochę obniżyć, bo jest umiarkowanie przeceniany, ale to nie znaczy, że zostanie zdemaskowany, że będziemy mieć ogromną inflację i że złoto jest dobrym substytutem“ – powiedziała CNBC w czwartkowym wywiadzie.

Mossavar-Rahman zauważył, że aktywa takie jak złoto nie generują żadnych dochodów ani nie wspierają wzrostu gospodarczego i korporacyjnego. Podobna krytyka spotkała Bitcoin’a, deficytową krypto walutę, która – mniej więcej – działa jako inwestycja spekulacyjna.

Bitcoin był notowany na poziomie 11.058 dolarów, co oznacza spadek o 0,52 procent w momencie pisania niniejszego artykułu.

Comments are closed.